Yüzme Sayesinde Kaç Kalori Yakarız?

İlk olarak, ne kadar kalori yakıldığı konusunda kilonuz büyük bir etken. Genel olarak, ne kadar kiloluysanız o kadar çok kalori yakarsınız.

Herhangi bir aktivitede kaç kalori harcandığınız kişinin metabolizmasıyla ilgilidir. Üstelik metabolizma, kaç kilo olursanız olun sürekli değişen bir etmendir. Yani herhangi bir hesaplama için hem kilonuzu hem de metabolizma hızınızı bilmek aslında şart. (Bir beslenme uzmanına danışmak en doğrusu.)

Yüzmede eklemlere binen yükün daha hafif olmasından dolayı kaslarınızı zorlamadan, keyif alarak kilo kaybedersiniz. Ancak elbette sistematik bir antrenman programınız olmalıdır.

Temel yüzme eğitimleri bir antrenman kadar disiplinli olmamasından dolayı kilo kaybınız daha az olacaktır. Ancak dersler ilerledikçe ve öğrendiğiniz stiller arttıkça kalori yakımınızda artacaktır. Ve vücudunuzda gözle görülür düzeyde form kazanımı göreceksiniz.

Daha bilimsel bir bilgi için sizlerle Nutristrategy.com sitesi Amerikan Spor Tıbbı Koleji’nin yaptığı bir araştırma çalışmasına ait verileri paylaşmak isterim.Çeşitli hesaplamalar yapılmış olup bu hesaplamalar bir atletin yüzdüğü toplam mesafe yerine 1 saatlik bir yüzme seansı baz alınarak hesaplanmıştır.

Elbette hesaplamalardaki yakılan kalori miktarı, kilonuza göre değişiyor:

  • 59 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 590, yavaş yüzerse 413 kaloridir.
  • 70 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 740, yavaş yüzerse 493 kaloridir.
  • 81,5 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 817, yavaş yüzerse 572 kaloridir.
  • 93 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 931, yavaş yüzerse 651.

Tüm bu kriterlere ilave olarak elbette yaşınız,metabolizma hızınız , günlük aktiviteniz, cinsiyetiniz çok çok önemli.

Eğer yeni başlıyorsanız; yavaş tempolu serbest stil ve sırtüstü yüzme

Eğer ileri seviye bir sporcuysanız; 1 saatlik hızlı tempo kelebek yüzme iyi bir başlangıç olacaktır.

DERSLERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE.

www.yuzme.net