Hamileyken Yüzebilir Miyim?

Hamileyken yüzebilir miyim? Havuza veya denize girebilir miyim? soruları yüzme eğitmenlerinin en sık karşılaştığı sorulardandır. Hamilelikte yüzmenin çok faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Uzmanlar Hamilelikte yapılan yüzmenin sırt ve bel ağrılarında azalma sağladığını belirtmektedir. Ayrıca hamileliğin ilk aylarında yapılan yüzme bulantı ve kusma şikayetlerini de azaltabilmektedir. Ancak oldukça yavaş tempoda yorulmayacak kadar yüzülmelidir, dalış, su kayağı, jakuzi, sauna gibi aktiviteler tehlikeli olabilir. Hamilelikte kramp girme riski daha yüksek olduğundan derin olmayan yerlerde yüzmek daha güvenilirdir.

PEKİ HAVUZ MU DENİZ Mİ?

Deniz enfeksiyon açısından elbette daha güvenlidir. Elbette günün sıcak olmayan saatlerini tercih etmeyi unutmamalısınız.

Eğer tercihiniz havuz olacaksa; daha önce kullandığınız ,havuz bakım kurallarının doğru şekilde uygulandığından emin olabileceğiniz bir havuz tercih etmelisiniz. Uzmanlar havuza atılan kimyasalların hamilelikte tehlikeli olabileceğini belirtiyorlar ancak bununla ilgili olarak yine de en doğru bilgiyi doktorunuz size aktaracaktır. Hamileliğin kaçıncı ayında olduğunuz biyolojik yapınız vs önemli etkenlerdir. Yüzmeye giderken yanınıza birilerini almanız iyi olacaktır. Yine de tek başınızada sporunuzu yapabilirsiniz ancak güvenliğiniz açısından terliklerinizin kaymadığından emin olun. Havlunuzu ve içme suyunuzu havuza yakın bir kenara koyun.

Haftada 3-4 gün yüzmek yeterli olacaktır.Vücudunuzu sıkmayan mayo ve bikiniler tercih etmelisiniz. Yüzmeye giderken yanınıza birilerini almanız iyi olacaktır. Tabiki tek başınızada sporunuzu yapabilirsiniz .Yüzmeye başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır. Dilediğiniz yüzme stilini kullanabilirsiniz, ancak elbette kendinizi yormadan en rahat hissettiğiniz stili tercih etmeniz uygun olacaktır. Yüzmeye öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su tüketimi önemlidir. Uzun süre birşeyler yemeden spor yapmak kan şekeri seviyesini düşüreceği için meyve vb. yiyecekler yüzmeden sonra alınarak  önlenmelidir.

Tüm bunları belirttikten sonra hamilelik boyunca yüzmenin bize sağlayacağı faydaları da aktarmak isterim ;

  • Aşırı kilo almanızı önler ve hamilelik sonrasında daha çabuk formunuza kavuşursunuz.
  • Halsizlik ve yorgunluğunuzu azaltır.
  • Kaslarınızı zorlamadan çalıştırmanıza yardımcı olur ve böylelikle kaslarınızı güçlendirirsiniz.
  • En büyük sorunlardan biri olan uyku probleminizi düzenler.
  • Tansiyon yükselmesini önler.

DERSLERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE.

www.yuzme.net